نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۶ مهر | Monday 18 Oct 2021 | اِلأِثنين ١١ ربيع الاول ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 271 | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۱ مهر
کد خبر: ۲۳۲۸۷
مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن:

رشد ۱۴۳ درصدی وام‌های اعطایی به کارکنان

با اتخاذ و اعمال روش‌های مدیریتی مناسب، توسعه بازار کسب‌وکار و افزایش بهره‌وری در شرکت‌های تابعه در طول سال مالی منتهی به ۳۱/۳/۹۹، با وجود رکود در برخی بازارها و صنایع، مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن  موفق به دستیابی به رشد قابل‌توجهی در زمینه‌های مختلف شده و در این مسیر اقدامات متعددی در جهت افزایش بازده دارایی‌ها و سودآوری سرمایه‌گذاری‌ها در مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن صورت گرفته است. مؤسسه از ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۸ تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۹ نسبت به پرداخت وام به ۳۶۸۰ نفر از اعضا اقدام کرده که این تعداد نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۴۳ درصد افزایش داشته است.

 

«رشد ۶۱ درصدی درآمد و ۹۴ درصدی سود خالص نسبت به سال مالی گذشته و رشد ۲ برابری درآمد و ۳ برابری سود نسبت به ۲ سال گذشته»، «افزایش مبلغ وام ضروری اعضای صندوق از مبلغ ۱۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان، کاهش کارمزد وام پرداختی از ۱۴ درصد به ۴ درصد و آغاز پرداخت وام اضطراری به مبلغ ۳ میلیون تومان و بدون کارمزد»، «افزایش تعداد وام‌های پرداختی از یک هزار و ۵۱۷ نفر در سال ۱۳۹۷ معادل مبلغ ۱۵۷.۰۰۰ میلیون ریال به ۳ هزار و ۶۸۰ نفر در سال ۱۳۹۸ معادل ۹۸۹.۳۳۰ میلیون ریال»، «پرداخت حق السهم به میزان ۳۵ درصد اندوخته اعضا برای اولین بار در مؤسسه در کنار هدیه میلاد امام زمان (عج)»، «احداث ۱۴ واحد اقامتی در ایستگاه راه‌آهن مشهد به متراژ ۹۰۰ مترمربع»، «ورود ۷۵ دستگاه واگن لبه‌کوتاه، خرید ۱۲۰ دستگاه کانتینر، خرید یک دستگاه CNC دروازه‌ای برای ماشین‌کاری سوزن و خرید یک دستگاه درزین برای توسعه امکانات شرکت‌های تابعه»، «دستیابی به سود ۱۳ برابری سرمایه‌گذاری انجام‌شده در بازار سرمایه نسبت به سود سال قبل»، «خرید دو واحد اداری توسط شرکت بیمه‌ای همراه اندیشان فرتاک، یک واحد اداری توسط شرکت بیمه‌ای پوشش جاده ابریشم، دو واحد در مجتمع اداری شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی اسکله شهید رجایی توسط شرکت راه‌آهن حمل‌ونقل و ترکیب حمل‌ونقل» و «بازسازی مهمانسرای مجتمع اکباتان، تعویض و بهره‌برداری از زمین چمن استادیوم» ازجمله دستاوردهای کلیدی مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن و شرکت‌های تابعه در سال مورد گزارش بوده است.

 


اهم فعالیت‌های مؤسسه و شرکت‌های تابعه
گزارش عملکرد شرکت‌های تابعه مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن در سال مالی ۱۳۹۸ نشان‌دهنده تحقق اهداف تعیین‌شده این مؤسسه به شرح ذیل است. این مجموعه با هدف توسعه ناوگان، تجهیزات و ماشین‌آلات ریلی در سال مذکور توانسته است «۷۵ دستگاه واگن لبه‌کوتاه»، «۱۲۰ دستگاه کانتینر جهت حضور در بازارهای ترانزیتی»، «یک دستگاه درزین» و «۲۱ دستگاه واگن پست (توشه) به منظور توسعه حمل خرده بار» به دارایی‌های خود اضافه کند. همچنین این مؤسسه جهت توسعه فعالیت‌های شرکت‌های خود اقدام به خرید «دو واحد اداری توسط شرکت بیمه‌ای همراه اندیشان فرتاک»، «یک واحد اداری توسط شرکت بیمه‌ای پوشش جاده ابریشم» و «دو واحد اداری توسط شرکت‌های راه‌آهن حمل‌ونقل و ترکیب حمل‌ونقل در مجتمع اداری شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی اسکله شهید رجایی» کرده است.

 

این مؤسسه در راستای خودکفایی و ساخت داخل قطعات و مجموعه‌های موردنیاز به‌ویژه سوزن، اقدام به «طراحی و تولید سوزن ۳۷ تنی»، «نصب دوتکه مرکزی ساخت داخل و کسب اطمینان از کیفیت آنها با عبور بیش از ده میلیون تن بار و بیش از ۶۰۰۰ قطار باری و مسافری از روی آنها»، «بازسازی اولین نمونه‌های زبانه و ریل پهلویی با تأیید اداره کل سازه‌های فنی راه‌آهن» و «خرید یک دستگاه CNC دروازه‌ای برای ماشین‌کاری سوزن»، کرده است. در راستای اجرای پروژه‌های جدید نیز این مؤسسه اقدام به «حمل ریلی محمولات کانتینری از اروپا به ایران»، «حمل ریلی محموله‌های کشاورزی با کانتینرهای یخچالی»، «حمل ریلی محموله کود مایع با استفاده از فلکسی تانک‌های ساخت داخل»، «تغییر مأموریت شرکت پیشتاز راه و شهر با تمرکز بر حمل توشه و خرده بار» و «راه‌اندازی کارگاه تعمیر و نگهداری واگن‌های باری در سیرجان» و «نگهداری و تعمیرات خط ناحیه همدان و احداث بوستان خضر نبی در قم»، کرده است.

 

همچنین این مؤسسه در راستای توسعه خدمات رفاهی از نظر کمی و کیفی و رفع نیازهای اقتصادی و معیشتی و توسعه خدمات رفاهی به اعضاء، تصمیم گرفت تا با استفاده حداکثری از توان مالی خود و تلاش برای تأمین منابع از سایر مراکز مالی، پرداخت وام به کلیه اعضا در کمترین زمان ممکن را در دستور کار خود قرار دهد. درنتیجه مؤسسه از ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۸ تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۹ نسبت به پرداخت وام به ۳۶۸۰ نفر از اعضا اقدام کرده است. لازم به ذکر است که مؤسسه با این اقدام، درمجموع به میزان ۹۸۹۳۳۰ میلیون ریال وام به اعضا پرداخت کرده که رشد ۵۳۰ درصدی این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل، نمایانگر تلاش مؤسسه جهت کسب رضایت حداکثری اعضای صندوق است. همچنین پرداخت هدیه نقدی به ۶۹۰۳ نفر از اعضاء به مناسبت نیمه شعبان ازجمله فعالیت‌های مؤسسه بوده است. از سوی دیگر مؤسسه با پرداخت سود ۳۵ درصدی به حق السهم اندوخته اعضا در سال مالی اخیر تلاش کرد تا با ارائه سود بالاتر نسبت به ۲۵ سال گذشته و همچنین نرخ سود بیشتر نسبت به بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی، رضایت اعضا را در پایان سال مالی خود به همراه داشته باشد.

 

همچنین در این سال نرخ انصراف از عضویت اعضا ۵۰ درصد کاهش و نرخ درخواست افراد برای عضویت ۲۵ درصد افزایش یافته است. به‌موازات بهبود عملکرد مالی، اقتصادی و عملیاتی، مؤسسه و شرکت‌های تابعه آن موفق به «کسب رتبه اول مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن از نظر بهره‌وری کل عوامل در گروه حمل‌ونقل و خدمات وابسته»، «کسب جایزه دو شرکت تابعه موسسه در نخستین دوره ملی لجستیک و زنجیره تأمین»، «دریافت لوح اهتمام به کیفیت از سازمان ملی استاندارد توسط شرکت راه‌آهن کشش» و «انتخاب شرکت فرتاک به عنوان نماینده برتر حقوقی بیمه ملت» شده است. مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن در راستای بهبود و توسعه شاخص‌های کلیدی عملکرد نیز «بیشترین رشد در میزان تن کیلومتر بار حمل شده توسط شرکت راه‌آهن حمل‌ونقل و فولاد ریل توس در حمل بار داخلی» و «افزایش بهره‌وری واگن‌های ملکی شرکت‌های راه‌آهن حمل‌ونقل و ترکیب حمل‌ونقل» را داشته است.

 

همچنین روابط عمومی این مؤسسه اقدام به «راه‌اندازی ماهنامه داخلی با عنوان «ره‌آورد صندوق» و پادکست صوتی «صدای صندوق» با هدف اطلاع‌رسانی و بازنشر اقدامات و فعالیت‌های مؤسسه و شرکت‌های تابعه»، «ارتباط مؤثر با اعضای صندوق از طریق کانال تلگرامی و ارجاع مطالبات به بخش‌های مختلف مؤسسه» و «حضور یکپارچه مؤسسه و شرکت‌های تابعه در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته» کرده است. بعلاوه این مؤسسه اقدام به برگزاری هشت دوره آموزشی با هدف توسعه دانش سرمایه انسانی کرده است.

 


گزارش عملکرد خدمات رفاهی
مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن با توجه به رویکرد اصلی خود تلاش کرده تا شرایط رفاهی مناسبی برای اعضای صندوق فراهم کند. در این راستا، بر اساس ماده ۴۳ اساسنامه به مناسبت نیمه شعبان به میزان پنج میلیون ریال به ۶۹۰۳ نفر، هدیه پرداخت شده است. همچنین تعداد وام‌های پرداختی از ۱۵۱۷ نفر در سال مالی ۹۷ به ۳۶۸۰ نفر در سال مالی ۹۸ افزایش یافته است. «تبدیل وام‌های پرداختی به اعضاء از کارمزد ۱۴ درصد به وام‌های با کارمزد ۴ درصد و از مبلغ ۱۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان و آغاز پرداخت وام اضطراری به مبلغ ۳ میلیون تومان و بدون کارمزد»، «پرداخت حق السهم به میزان ۳۵ درصد به اندوخته اعضاء برای اولین بار در مؤسسه به میزان ۵۹۹.۰۲۶ میلیون ریال که افزایشی ۷۴ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد»، «احداث ۱۴ واحد اقامتی در ایستگاه مشهد به متراژ ۹۰۰ مترمربع و محوطه‌سازی»، «بازسازی مهمانسرای مجتمع اکباتان، تعویض و بهره‌برداری از زمین چمن استادیوم»، «افزایش تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه ملت از ۱۶۸۹ به ۲۰۳۵ مرکز» و «حمایت از مرکز نیکوکاری راه‌آهن با تخصیص تدریجی مبلغ یک میلیارد تومان» ازجمله اقدامات رفاهی یک سال گذشته مؤسسه بوده است.

 


برنامه‌های آتی مؤسسه
مؤسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن در نظر دارد تا در سال پیش رو با برنامه‌ریزی مناسب نسبت به «ایجاد بستر لازم برای تداوم تخصیص حق السهم بیش از ۳۰ درصد»، «استمرار پرداخت وام تا سقف ۵۰ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد»، «بهره‌برداری از ۱۴ سوئیت اقامتی در شهر مشهد مقدس بعد از پایان بیماری کرونا»، «تداوم حضور فعال در پشتیبانی از مرکز نیکوکاری راه‌آهن»، «حضور فعال در بازار سرمایه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس»، «ورود شرکت‌های تابعه مؤسسه به فرابورس»، «برنامه‌ریزی جهت ورود به پروژه‌های مدیریت لجستیک»، «فعال‌سازی پروژه اپراتوری ریلی بندر شهید رجایی»، «فعال‌سازی پروژه بندر خشک آپرین»، «راه‌اندازی سیستم مدیریت دانش در مؤسسه و شرکت‌های تابعه» و «توسعه و به روزآوری پرتال اعضای صندوق» اقدام کند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی