نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۱ آذر | Thursday 2 Dec 2021 | اِلخَميس ٢٦ ربيع الثاني ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 261 | ۱۳۹۹ دوشنبه ۶ مرداد
کد خبر: ۲۲۹۰۹
هم‌زمان با آغاز ثبت نام وام ودیعه مسکن درباره کارآمدی آن تردیدهایی وجود دارد

وام ودیعه مسکن چقدر تأثیرگذار است؟

مهرنوش میرزایی مهر|

 

خانه‌هایی برای فروش و اجاره اما بدون بازدید! بازدیدهایی که ممکن است با خود کویید-۱۹ به ارمغان بیاورد را اغلب صاحب‌خانه‌ها ممنوع اعلام کردند. حق هم داشتند، جانشان بر مالشان ارجحیت دارد و این طبیعی است.  شیوع کرونا امسال بسیاری از مشاغل را با کاهش شدید درآمد روبه‌رو کرد و رشد فزاینده تورم نیز خود سبب شد مستأجران با شرایطی استثنایی مواجه شوند. افزایش پرشتاب نرخ اجاره‌بهای مسکن و قیمت ملک در کشور یکی از مهم‌ترین معضلات این روزهای مسکن است. مشکلی که برای حل آن کارشناسان پیشنهاد‌های بسیاری را مطرح کردند. یکی از این راه‌حل‌ها کمک به مستأجران برای پرداخت هزینه‌های اجاره‌بهاست. بر اساس تصمیمات اتخاذشده مقرر است مبلغ  ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع تخصیص داده شده برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا برای کمک‌هزینه اجاره‌بهای مستأجران پرداخت شود. این طرح پس از کش‌وقوس بسیار درنهایت به‌عنوان وام ودیعه مسکن تأیید و ثبت‌نام آن آغاز شد. وامی که حتی در رقم آن نیز شک و شبهه‌های زیادی وجود داشت.

 


در آستانه تابستان و چانه‌زنی‌های رایج میان موجر و مستأجران، طبق آخرین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت اجاره در خردادماه، در شهر تهران ۲۷.۶ درصد و در کشور ۳۰.۷ درصد نسبت به خرداد سال گذشته افزایش داشته است. افزایش قیمت مسکن، رشد عجیب اجاره‌بها را در کشور در پی داشت به‌طوری‌که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه‌وشهرسازی این نکته را تأیید کرده است که اجاره‌بها در برخی مناطق افزایش عجیب‌وغریب ۸۰۰ درصدی را نیز شاهد بوده است. بر اساس آمار رسمی، متوسط نرخ اجاره در شهر تهران از متری ۴.۵ میلیون در سال ۹۶ به متری بیشتر از ۱۹ میلیون در خرداد امسال رسیده است؛ یعنی قیمت مسکن در این شهر در ۳ سال بیش از ۴ برابر شده است. بااین‌حال به اعتقاد سیاست‌گذاران بخش مسکن، این قیمت‌ها، قیمت واقعی مسکن نیست چون خریدوفروش کم شده اما قیمت بالا رفته است.

 


این وام به چه کسانی و چقدر تعلق می‌گیرد؟
وام ودیعه مسکن وامی است که برای تأمین تمام یا قسمتی از هزینه ودیعه واحد مسکونی موردنیاز افراد پرداخت می‌شود و در طول دوره اجاره واحد مسکونی، استفاده می‌شود. با اعلام این خبر که وام ودیعه مسکن به‌تمامی مستأجران تعلق می‌گیرد سبب افزایش قیمت اجاره‌بهای مسکن شد. اما چندی بعد به گفته وزیر راه‌وشهرسازی این وام بر اساس اولویت‌بندی به گروه‌هایی خاص تعلق می‌یابد. ۶۰۰ هزار خانوار در این طرح قرارگرفته‌اند که خانواده‌های پنج نفره و حقوق‌بگیر ثابت، خانه اولی‌ها و کسانی که امسال ازدواج‌کرده‌اند، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را شامل می‌شود. همچنین زنان سرپرست خانوار، حقوق‌بگیران، کارگران، مستمری‌بگیران و بازنشستگان نیز جزء گروه‌های هدف این طرح هستند. بر این اساس خانواده‌های دارای شرایط در شهر تهران وام ودیعه مسکن به مبلغ ۵۰ میلیون تومان با اقساط ۵۴۰ هزار تومان، متقاضیان سایر کلان‌شهرها مبلغ ۳۰ میلیون تومان با اقساط ۳۲۰ هزار تومان و متقاضیان شهرهای کوچک وام ودیعه مسکن به مبلغ ۱۵ میلیون تومان با اقساط ۱۵۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

 

این تسهیلات بانکی از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحدهای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده کرونا بوده و با نرخ سود ۱۳ درصد و با سررسید یک‌ساله به مستأجرین واجد شرایط پرداخت می‌شود. طبق اعلام انجام‌گرفته در دروه قرارداد صرفا سود تسهیلات از سوی مستأجرین پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید تسویه خواهد شد. براین اساس از روز شنبه متقاضیان دریافت این تسهیلات ابتدا از طریق ارسال پیامک به سرشماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ ثبت‌نام اولیه کرده و سپس در زمان‌بندی اعلامی باید در سامانه وزارت راه‌وشهرسازی به آدرس www.tem.mrud.ir ثبت‌نام کنند. این ثبت‌نام از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه آغازشده و تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۹ مردادماه مهلت دارد.

 


وام ودیعه مسکن چقدر اثرگذار است؟
عمده تمایل موجران به دریافت ودیعه یا همان مبلغ رهن است تا اجاره‌بهای ماهانه، این تمایل نیز بیشتر به علت افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی مانند بازار سهام، ارز و طلا و سکه به دلیل نوسانات این بازارها و بازدهی بالای آنها در ماه‌های اخیر است. اغلب موجران تمایل دارند با دریافت مبلغ ودیعه، آن را در این بازارها سرمایه‌گذاری کرده و سود بالا کسب کنند. حالا ممکن است در راستای خواسته موجران، کمک اندکی به مستأجر باشد. نرگس رزبان، کارشناس اقتصاد مسکن موفقیت طرح دولت را منوط به بالا بودن میزان وام و تعیین شرایط آسان برای پرداخت آن می‌داند. او گفت: «اثرگذاری این برنامه در بازار اجاره به مبلغ وام بستگی دارد.» به گفته رزبان درحال‌حاضر بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات محدودیت منابع دارند بنابراین به نظر می‌رسد که وام ودیعه تعداد کمی از مستأجران را پوشش دهد و رقم آن نیز اندک خواهد بود؛ اما در شهرهای کوچک اثرگذاری پرداخت وام ودیعه بیشتر قابل‌لمس خواهد بود. مجتبی بیگدلی، رئیس انجمن انبوه‌سازان با تردید درباره موفقیت یا عدم موفقیت این طرح و ضمن اشاره به کمبود منابع مالی دولت، دلیل ناموفق بودن طرح را ورود پول پرفشار و نقدینگی جدید به بازار پولی بیان می‌کند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی