نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ آبان | Thursday 29 Oct 2020 | اِلخَميس ١٢ ربيع الاول ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 226 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر
کد خبر: ۲۱۴۱۱

«مهر» در مهر

در ايران باستان هر روز نامی داشت روز شانزدهم هر ماه «مهر» بود. بنابراين «روز مهر» در ماه مهر یعنی روز شانزدهم از ماه مهر روز آيين‌های مهرگان بود. جشن‌های مهرگان که در این تاریخ برگزار می‌شود پس از نوروز، مهم‌ترين عيد ملی ايرانيان بوده و هست. مطالعه در اشعار شاهنامه فردوسی نشان می‌دهد، زمان برگزاری جشن مهرگان در آغاز ماه مهر و فصل پاییز بوده است و این شیوه دستکم تا پایان دوره هخامنشی و احتمالا تا اواخر دوره اشکانی نیز دوام داشته است.

 

«مهرگان» ويژه آيين‌های سپاس‌گزاري به درگاه خداوند است علاوه بر شکر گذاری به درگاه خدا این جشن فرصتی بوده برای تحكيم دوستی‌ها، محبت‌ها و عواطف انسانی. به نظر بسياری از مورخان، مهرگان آيين الزام ايرانيان به دوستی كردن و مهر ورزيدن به يكديگر هم به شمار می‌آيد. درگذشته، مردم در این روزها مهمانی‌های بزرگ برپا می‌كردند و پذيرایی با ميوه تازه در مهرگان و ميوه خشک آجيل و خشكبار در نوروز؛ رسم تغييرناپذير ايرانيان از عهد باستان بوده است.

 

اغلب مردم در این روز لباس ارغوانی می‌پوشیدند و به هم «نبشته شادباش» یا به قول امروزی‌، کارت تبریک هدیه می‌دادند. سفره مهرگانی که از پارچه‌ای ارغوانی رنگ تشکیل‌شده بود؛ گل «همیشه شکفته» در سفر می‌گذاشتند و پیرامون آن را با گل‌های دیگر آذین می‌کردند. امروزه نمی‌دانیم که آیا گل همیشه شکفته، نام گلی بخصوص بوده است یا نام عمومی گل‌هایی که برای مدت طولانی و گاه تا چندین ماه شکوفا می‌مانند. کنار این گل چند شاخه درخت گز، هوم یا مورد و گونه‌هایی از میوه‌های پاییزی که ترجیحا به رنگ سرخ باشد به این سفره اضافه می‌شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی