نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان | Saturday 31 Oct 2020 | اِسَّبِت ١٤ ربيع الاول ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 226 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر
کد خبر: ۲۱۴۱۰

نگاهی به رمان برلین الکساندر پلاتس اثر آلفرد دوبلین

«آلفرد دوبلین» نام نویسنده پرآوازه آلمانی است که در ۱۰ اوت سال ۱۸۷۸ متولد شد. او در دانشگاه برلین تحصیلاتش را در زمینه پزشکی، تخصص مغز و اعصاب و پس‌ازآن روانشناسی ادامه داد و در محله‌های فقیرنشین طبابت می‌‌کرد و از همان دوران در مجلات، طنز می‌نوشت. ادبیات از نظر دوبلین بیانی است از تجربه‌های شخصی که خودش داشت و سعی می‌کرد دانش و هنر را در کارهایش پیوند بزند. همچنین این نویسنده را از پیشوایان مکتب اکسپرسیونیسم در غرب نامیده‌اند.

 

نام او با برلین پیوندی ناگسستنی دارد، نه به دلیل اینکه دوبلین از ۱۰ سالگی در این شهر زندگی می‌کرده، بلکه به این دلیل که او، نخستین نویسنده آلمانی است که برلین را به‌عنوان یک بزرگ شهر اروپایی در ادبیات، ابدی کرده است. این اثر برای نخستین بار در سال ۱۹۲۹ منتشر شد. منتقدان ادبی، این رمان را از نظر اهمیت با «اولیس» مقایسه کرده‌اند اما به گفته دوبلین، او هنگام نوشتن رمانش، با این اثر آشنا نبوده است. در این کتاب ما شاهد متن‌های ژورنالیستی، اخبار سیاسی و هنری و متون مکاشفه‌ای شبه کتاب مقدس هستیم.

 

دوس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پاسوس در رمان «منهتن ترانسفر» همانند دوبلین در این رمان به کلانشهر می‌پردازد و برای بیان اتفاقاتی که در شهر می‌گذرد از سیستم مونتاژ استفاده می‌کند. شباهت «برلین الکساندر پلاتس» با رمان «اولیس» اثر جویس در این است که جویس در کتابش از اسطوره‌های انجیلی به‌صورت نمادین استفاده سرشاری کرده و دوبلین هم در کتاب خود از اسطوره‌‌ها بهره گرفته و به نحوی اشاراتی به خارج شدن آدم و حوا از بهشت، صبر ایوب و قربانی‌شدن اسماعیل دارد. آلفرد دوبلین در خانواده‌ای یهودی زاده و پرورش یافت؛ ولی در آغاز جنگ جهانی اول رابطه خود را با یهودیت قطع کرد به مسیحیت پیوست.


«برلین الکساندر پلاتس» سرگذشت تکان دهنده فرانتس بیبرکف کارگر سابق کارخانه سیمان و حمل‌ونقل را روایت می‌کند که پس از رهایی از زندان به برلین برگشته و تلاش می‌کند زندگی پاک و شرافتمندانه‌ای را شروع کند. اوایل، کمی موفق می‌شود تا به‌دوراز مشکلات کارش را جلو ببرد ولی خیلی زود به گرداب خیانت و تبهکاری می‌افتد. آلفرد دوبلین در این اثر از بازندگان عصر مدرن می‌گوید؛ کسانی که چیزی ندارند یا مجبورند شجاعانه از اندک دارایی‌شان دفاع کنند.

 

این رمان در همان چهار سال نخست پس از انتشار، پنجاه بار تجدید چاپ شد و در نظرسنجی روزنامه «گاردین» در فهرست صد رمان برتر تاریخ ادبیات جای گرفت. شخصیت رمان «برلین الکساندر پلاتس» کلانشهر است و درباره برلین نوشته شده است. ما در قرن بیستم سه رمان داریم که شخصیت اصلی آن شهر است؛ مانند رمان «اولیس» اثر جیمز جویس و «منهتن ترانسفر» اثر جان دوس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پاسوس و دیگری هم کار دوبلین. سبک رمان در آن د‌وران سبکی مدرن است و اصلا ترتیب زمانی را رعایت نمی‌کند و همچنین به انجیل توجه ویژه‌ای دارد‌.

 

دوبلین شرایط برلین به‌عنوان پایتخت آلمان در اوایل قرن بیستم به‌خصوص در دوره جمهوری وایمار که دوره مهم در تاریخ آلمان بود و اولین سیستم دموکراسی این کشور در همین دوران ‌ایجاد شده را در رمان خود مطرح کرد. دوبلین در موخره کتاب «برلین الکساندر پلاتس» توضیح می‌دهد که سال‌ها از لحاظ ذهنی از جامعه آلمان دور بوده و یکباره این سوژه به ذهنش رسید و آن را این‌گونه توجیه می‌کند که من به‌عنوان یک پزشک با مردمانی که در حاشیه جامعه زندگی می‌کردند سروکار داشتم و به‌خوبی این افراد را که در مرز قانون و بی‌قانونی می‌زیستند می‌شناختم و آنها را وارد داستان کردم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی