نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر | Thursday 3 Dec 2020 | اِلخَميس ١٧ ربيع الثاني ١٤٤٢
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 226 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر
کد خبر: ۲۱۳۷۳
در گفتگو با مدیر برگزاری رویداد ایران آیمکس ۲۰۱۹ مطرح شد

تأمین سرمایه صنایع دریایی، چشم‌اندازآیمکس ۲۰۱۹

محمد ارغوان|
یازدهمین دوره نمایشگاه دریانوردی و صنایع دریایی ایران (ایران آیمکس ۲۰۱۹) با هدف توسعه اقتصاد دریامحور، تقویت زیرساخت‌ها و رشد توانمندی‌های صنایع دریایی و تولیدات و خدمات مرتبط از تاریخ ۲ تا ۵ دی‌ماه در مرکز بین‌المللی نمایشگاه‌ها و همایش‌های جزیره کیش برگزار می‌شود. برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا که توسعه از سمت دریا صورت می‌گیرد، در کشور ما توسعه از مرکز کشور صورت گرفته و می‌گیرد.

 

توسعه دریامحور و توسعه دریایی آن‌طور که بایدوشاید در چندین سال گذشته با وجود ظرفیت‌هایی که وجود دارد در ایران اتفاق موردتوجه قرار نگرفته است. درحالی‌که در برنامه ششم توسعه و در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به این نکته توجه شده است. این در حالی است که در کشور ۲۷۰۰ کیلومتر مرز دریایی وجود دارد.

 

آریا حمیدیان، مدیرعامل شرکت بهاران تدبیر کیش و مدیر برگزاری رویداد ایران آیمکس ۲۰۱۹ می‌گوید: «سواحل دریایی ایران در شمال و جنوب به‌ویژه سواحل مکران در جنوب شرق و دسترسی به آب‌های آزاد از ظرفیت‌های عظیم در رشد اقتصادی کشور است که متأسفانه در سال‌های پیش و پس از انقلاب به جایگاه بایسته خود نرسیده است.»


آقای حمیدیان لطفا درباره آیمکس ۲۰۱۹ و اهمیت برگزاری آن توضیح دهید.
یازدهمین دوره نمایشگاه دریانوردی و صنایع دریایی ایران (ایران آیمکس ۲۰۱۹) با هدف توسعه دریامحور، تقویت زیرساخت‌ها و رشد توانمندی‌های صنایع دریایی و تولیدات و خدمات مرتبط از تاریخ ۲ تا ۵ دی‌ماه در مرکز بین‌المللی نمایشگاه‌ها و همایش‌های جزیره کیش برگزار می‌شود. اما در باب اهمیت این رویداد؛ همان‌طور که می‌دانید با بضاعت عظیمی که ما در حوزه دریایی داریم باید به سمت بهره‌برداری از این بخش برویم که لازمه این کار اتکا به اقتصاد دریامحور است.

 

بنابراین رویکرد اقتصاد دریا محور می‌تواند افق‌های تازه‌ای را پیش روی ما برای برون‌رفت از اقتصاد متکی به نفت ایجاد کند. در اقتصاد دریامحور، توسعه با توجه به ظرفیت‌های بی‌پایان دریامحور موردتوجه قرار می‌گیرد. در سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی در ۵ یا ۶ بند به شکل مشخص به اقتصاد دریامحور و توسعه اقتصادی از مسیر دریا اشاره شده است. استفاده از این ظرفیت‌ها و رسیدن به این نقطه، نیاز به کار زیادی دارد که نمایشگاه‌ها می‌تواند ابزاری در این راستا باشد. به‌ویژه نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی که با رویکرد تازه و پلتفرم جدید، می‌تواند گامی روبه‌جلو برای رسیدن به این اهداف باشد.


این دوره چه تفاوتی در اجرای نمایشگاه با دوره‌های پیشین خواهد داشت؟
با توجه به سیاست‌های کشور و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، نمایشگاه دریایی کیش با هدف معرفی دستاوردها، ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کلیه مقوله‌هایی که می‌تواند به مباحث توسعه اقتصاد دریامحور کمک کند، بر اساس پلتفرم جدید در دی‌ماه برگزار می‌شود. بخش نمایشگاه با حضور اغلب نهادهای حاکمیتی و شرکتی و انجمن‌ها برگزار می‌شود.

 

در حوزه محتوایی نیز، همه بخش‌ها مشارکت داشته و برنامه‌های موضوعی بسیار جذابی تدارک دیده‌شده که در شرایط کنونی کشور به آن نیازمند است. با توجه به سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، نمایشگاه دریایی کیش با هدف معرفی دستاوردها، ظرفیت‌ها و فرصت‌ها سرمایه‌گذاری و کلیه مقوله‌هایی که می‌تواند به مباحث توسعه اقتصاد دریا محور کمک کند، هدف‌گیری شده است. این نمایشگاه بر اساس پلتفرم جدید و در فضایی استاندارد و با پرهیز از هیاهو سازی و جنجال، در دی‌ماه برگزار می‌شود. این کلیت برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی است.


بسیاری از رویدادها، دچار مشکل بخشی‌نگری هستند. شما چه تدابیری برای حل این موضوع دارید؟
درزمینه صنعت دریایی و دریانوردی بیش از ۴۰ نهاد و سازمان تصمیم‌ساز و فعال وجود دارد. ما تمامی این ارکان ازجمله وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های بزرگ و انجمن‌ها چه در بخش دولتی، چه در بخش خصوصی را شناسایی کرده‌ایم. در حال مذاکره با همه عناصر فعال در این زیست‌بوم هستیم.

 

از همین تریبون اعلام می‌کنم که درهای این رویداد بین‌المللی به روی همه باز است و آمادگی لازم را برای اینکه تمام امکانات را در اختیار مشارکت‌کنندگان بگذاریم، داریم. نکته مهم در این زمینه، همکاری شورای عالی صنایع دریایی کشور به‌عنوان نهاد بالادستی درزمینه رگولاتوری و هماهنگی فعالیت وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف در موضوع بندر، دریا، صنایع دریایی، خدمات دریایی، بهره‌برداری از ظرفیت‌های آبی و... در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی است که توافقات در حال نهایی‌سازی است.

 

مجموعه‌های تخصصی و علاقه‌مند در عرصه صنعت دریایی و دریانوردی می‌توانند در تمامی زمینه‌ها به‌ویژه درزمینه محتوایی از طریق برپایی نشست‌های تخصصی حضور داشته باشند و چالش‌ها، مشکلات و نیازمندی‌ها و توانایی‌هایشان را مطرح کنند. سیاست‌های ما در این رویداد این است که وجه غالب حوزه‌های مرتبط با این حوزه کلان و زیرساختی در رویداد امسال حضور فعال داشته باشند و از بخشی‌نگری تا جای ممکن خودداری کنیم. تعامل حداکثری برای مشارکت تمام بخش‌ها مدنظر شرکت بهاران تدبیر کیش است.


 بعد از تحریم‌ها حوزه نظامی، وزارت دفاع و نیرو دریایی سپاه در حوزه‌های هایتک حضور جدی داشتند. یکی از این حوزه‌ها حوزه صنایع دریایی است. آیا برای حضور این دو نهاد پیش‌بینی داشتید؟
بعد از تحریم‌ها، حوزه نظامی ازجمله وزارت دفاع و نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش با همکاری پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی در حوزه‌های دارای فناوری بالا یا هایتک دستاوردهای ارزنده‌ای داشتند. ازاین‌رو در حال مذاکره و نهایی‌سازی توافق حضور مجموعه‌های مرتبط با دریا در وزارت دفاع، نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش در این نمایشگاه هستیم.

 

این مجموعه‌ها پس از طی زمان‌های مشخص و درصورتی‌که به فناوری‌های تازه دست یابند، دستاوردهای گذشته را جهت استفاده در اختیار بخش خصوصی می‌گذارند. سرریز دانش (knowledge spillovers) موضوعی است که در کشورهای توسعه‌یافته هم کاربرد داشته و در صورت تشخیص مجموعه‌ها، این اتفاق می‌تواند برای پیشرفت کشور رخ دهد.


 برگزاری نمایشگاه در شرایط سخت اقتصادی چه تأثیر و دستاوردی برای کشور دارد؟
در اینکه شرایط اقتصادی کشور وضعیت پیچیده‌ای به خود گرفته شکی نیست. ما دریکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی قرارگرفته‌ایم. اما من معتقدم در این مواقع باید تحرک بیشتر باشد و برخلاف جریان آب برای بهبود شرایط تلاش کنیم. نباید مرعوب شویم. اگر این اتفاق بیفتد، به وضعیتی می‌رسیم که دشمن در انتظار نشسته است.

 

دست روی دست گذاشتن و منتظر معجزه بودن کار درست و منطقی نیست. قبول دارم که باید جلو ریخت‌وپاش‌ها و هزینه اضافی گرفته شود ولی اینکه کلاً هر فعالیت نمایشگاهی متوقف بشود درست نیست. لازمه هر بازاری، برگزاری نمایشگاه‌ها برای تعامل و تکامل است. معتقدم که مدیریت‌کردن برگزاری نمایشگاه، مهم‌ترین کار است که درنهایت خروجی خوبی از آن حاصل شود.

 

مدیریت‌کردن نمایشگاه‌ها مهم‌تر از این است که دست روی دست بگذاریم و هیچ رویداری را برگزار نکنیم و تحرک را از بین ببریم. در تمام ابلاغیه‌هایی که از سوی دولت ابلاغ‌شده تصریح شده که از شرکت در نمایشگاه‌های غیرضروری جلوگیری شود.  یازدهمین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی کیش به‌گونه‌ای طراحی شده است که رویدادی خروجی‌محور باشد. برای اینکه به خروجی خوبی برسیم لازم است که با موضوعات و محورهای مشخص آن را برگزار کنیم. امسال سال رونق تولید است. به‌تبع آن باید تمام دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و نهادها در جهت رونق تولید و تحقق شعار سال حرکت کنند.

 

از الزامات رونق تولید، نقدینگی و تأمین مالی واحدهای تولید است. یکی از اصلی‌ترین رویکردهای نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی امسال در جزیره کیش بحث تأمین مالی در حوزه صنایع دریایی است


آیا حاضران در نمایشگاه، امکان نشست‌های رودررو با افراد و شرکت‌های تأمین سرمایه را خواهند داشت؟
علاوه بر پنل‌هایی که برگزار می‌شود، معمولا در انتهای این پنل‌ها به‌رسم معمول نشست‌های پرسش و پاسخ و رابطه تعاملی انجام می‌شود، شرکت بهاران کیش به‌عنوان مجری برگزاری این رویداد درصدد برگزاری جلسات مذاکره بنگاه به بنگاه (B TO B) برای شرکت‌های متقاضی است. ما در تمامی رویدادهایمان، از یک ماه مانده به شروع رویداد وقتی ساختار مشارکت‌کننده‌ها شکل می‌گیرد یک گروه به شکل مشخص اطلاعات مشارکت‌کنندگان را تبادل می‌کنند.

 

این تبادل بین تمام حاضران در نمایشگاه و افراد و شرکت‌هایی که علاقه به برگزاری جلسه و نشست‌ها با یکدیگر دارند، صورت می‌گیرد. این دپارتمان وظیفه تنظیم جلسه‌ها را بر عهده دارد و از ظرفیت نمایشگاه استفاده می‌شود. در آخرین رویداد سرمایه‌گذاری در جزیره کیش (کیش اینوکس) در طول ۳ روز ۱۹۶ قرار ملاقات تجاری از پیش تعیین‌شده با موضوع مشخص برگزار شد. تلاش می‌کنیم که امسال نیز این اتفاق در ایران آیمکس ۲۰۱۹ نیز تکرار شود.


پیش‌بینی شما از استقبال فعالان این حوزه چطور است؟
 زمان زیادی را برای به خاطر هماهنگی‌هایی که باید انجام می‌شد صرف کرده‌ایم. پیشرفت خوبی حاصل شده و استقبال خوبی از ایران آیمکس صورت گرفته است. امیدواریم در زمان باقیمانده با سایر بخش‌ها و انجمن‌ها، توافق همکاری ایجاد شود تا بتوانیم نمایشگاه را به بهترین شکل برگزار کنیم. بازهم از همه‌کسانی که دغدغه ایران و سربلندی و اعتلای آن ازجمله حوزه استراتژیک دریا و کسب‌وکارها و فعالیت‌های مختلف را دارند، دعوت به همکاری و همراهی در این مسیر سخت و پراهمیت را دارم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی