نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد | Wednesday 5 Aug 2020 | اِلأَربِعا ١٥ ذو الحجه ١٤٤١
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 210 | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ خرداد
کد خبر: ۲۰۷۵۲

شهر فرودگاهی امام در گذر تاریخ

  علیرضا منظری-کارشناس صنعت هوایی|

هفته‌نامه «حمل‌ونقل» بر آن است تا بخش‌هایی از کتاب منتشرنشده (در دست انتشار) «شهر فرودگاهی امام(ره) در گذر تاریخ» را برای معرفی این ابرپروژه هر هفته به‌صورت پاورقی منتشر کند. 


به دنبال بروز برخی مشکلات و توقف روند فعالیت‌های امور گمرکی در فرودگاه امام خمینی (ره)، هم‌زمان با انتقال پروازهای بین‌المللی به این فرودگاه و تجمیع بار در بخش هوایی فرودگاه و اختلال در فرایند جاری تحویل بار هوایی به صاحبان کالا، جلسه‌ای در مورخ چهاردهم آبان‌ماه ۱۳۸۶ با حضور مدیران سازمان گمرک ایران، شرکت فرودگاه‌های کشور و وزارت اطلاعات برگزار و تصمیمات زیر اتخاذ شد:


۱. برای انجام امور جاری نمایندگی گمرک مستقر در فرودگاه توافق شد، مجری طرح فرودگاه امام خمینی (ره) به‌طور موقت نیاز این بخش به مکان اداری مناسب را از طریق کانکس تأمین کند.


۲ . اکنون، با توجه به فضاهای موجود و در دست احداث برای انبار نیازی به فضای بیشتر برای انبار گمرکی احساس نمی‌شود.
۳ . برای هماهنگی در اجرای مفاد بند یک نماینده گمرک معرفی شد.
۴ . شرکت فرودگاه‌های کشور برای تسهیل و تسریع روند امور گمرکی زمینه لازم را برای حضور دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در فرودگاه و جوار گمرک فراهم خواهد کرد.


۵ . شرکت فرودگاه‌های کشور تمامی کالاهای موجود در انبارهای فعلی را تا انجام حسابرسی به مکان دیگری منتقل کرده و انبارها خالی، تحویل گمرک ایران خواهد شد.
۶ . شرکت فرودگاه‌های کشور ظرف ۴۸ ساعت مدارک مربوط به انبارگردانی شامل لیست کالاهای وارده و کالاهای خارج‌شده و کالاهای باقیمانده را از طریق شرکت آسمان خلیج‌فارس تهیه و در اختیار گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) قرار خواهد داد.


۷ . پس از تخلیه انبارها و تأیید نمایندگی گمرک عملیات گمرکی انجام خواهد شد.
۸ . از زمان تخلیه انبارها تا اتمام مراحل فراخوان تعیین پیمانکار و انعقاد قرارداد و تحویل به گمرک انجام عملیات گمرکی به رویه گذشته انجام خواهد شد.
۹ . طرفین تاریخ بیست‌وششم آبان‌ماه ۱۳۸۶ را زمان اعلام فراخوان گمرک ایران برای تعیین پیمانکار انبارداری تعیین کردند.


بروز حوادث و تشدید اختلاف‌نظرها و اعلام نارضایتی صاحبان کالا موجب شد در ساعت ۲۳ مورخ شانزدهم آبان‌ماه ۱۳۸۶، وزرای امور اقتصادی و دارایی و راه‌وترابری و سایر مسئولان ذی‌ربط دو وزارتخانه از فرودگاه امام خمینی (ره) بازدید کنند و برای رفع اختلافات و تسریع انجام فعالیت‌ها و کاهش نارضایتی‌ها توافق کردند اجرای مفاد صورت‌جلسه مورخ چهاردهم آبان‌ماه ۱۳۸۶ سازمان گمرک ایران و شرکت فرودگاه‌های کشور موارد زیر اجرایی شود:
۱. انبارهای موجود در فرودگاه امام خمینی (ره) ازلحاظ حاکمیتی به گمرک فرودگاه تحویل شود.


۲ . برابر رویه قبل، تمامی مراحل تخلیه و بارگیری کالا به عهده شرکت فرودگاه‌های کشور یا نماینده معرفی‌شده از سوی شرکت بوده و صدور قبض انبار و دریافت هزینه‌های انبارداری و مسئولیت قانونی نگهداری کالا به عهده شرکت انباردار باشد.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی