نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير | Sunday 21 Jul 2019 | اِلأَحَّد ١٨ ذو القعده ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 194 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۷ دي
کد خبر: ۲۰۱۶۴

آیا می‌توان روزی را شاهد باشیم که...

در هفته گذشته موضوع ستون قانون‌مدار را به حادثه ناگوار اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات اختصاص دادیم. ضمن طلب غفران از درگاه خداوند لایزال برای درگذشتگان این واقعه ناگوار آرزوی صبر و سلامتی و طول عمر برای بازماندگان را خواستاریم.
اما؛ آیا می‌توانیم روزی را حس کنیم که مسئولان در هرکجا و هر مقامی که قرار دارند ضمن احساس مسئولیت، وظایف قانونی خود را بر اساس حق و عدل ایفاء کنند که اولا درزمینه مجموعه‌های تحت امرشان نظارت و احساس مسئولیت کامل کنند و ثانیاً بهنگام وقوع این حوادث به جای فرافکنی و توزیع تقصیر بین زیرمجموعه خود، در اولین زمان ممکن قبول مسئولیت کرده و عواقب بی‌توجهی و اهمال‌کاری خود را پذیرا باشند؟
آیا می‌توان روزی را دید که به جای حفظ منافع شخصی، گروهی، باندی و منطقه‌ای، شاهد توجه به منافع ملی و جمیع مردم باشیم.
آیا می‌توان روزی را شاهد باشیم که اگر مدیری ارشد شایستگی اجرای وظایف قانونی پست احرازشده توسط خود را ندید، صادقانه و مسئولانه مقام خود را به اهلش واگذار کند؟

 


و یا اینکه اگر مشاهده کرد که موانع و عوامل جلوگیری کننده از حرکت صادقانه و خالصانه او، همچون رانت‌ها و بعضا مافیای قدرت آن‌چنان است که تلاش او را برای نیل به اهداف بی‌شائبه‌اش ابتر می‌کنند، بلادرنگ با گزارشی به ملت استعفایش را با قبول همه هزینه‌هایش تقدیم کند؟
بپذیریم اگر این روش حاکم شود به جای ایجاد جو ناامیدی و نفرت در میان مردم، امید به آینده قوت گرفته و نام کسانی که هزینه‌ها و محرومیت‌های احتمالی این روش را بر خود خریده‌اند همیشه به نیکی و حریت برده خواهد شد.
آیا این ملت مصیبت‌دیده روزی را شاهد خواهند بود که حاکمیت قانون برای هر شخص و هر فرد در هر رده مملکتی اصل قرار گیرد و رتبه اشخاص، عاملی برای تمایز اعمال قانون نباشد و مجریان قانون، اجرای قانون را به شکل مثلثی و مخروطی اجرا نکنند؟
به امید چنین روزی

 

 


تعاریف و اصطلاحات:
 این هفته نیز به روال گذشته به بیان چند اصطلاح در حوزه حمل‌ونقل خواهیم پرداخت.
بارنامه دریایی کالای بارگیری‌شده («B/L«Shipped Bill of Lading)
نشان‌دهنده این است که کالا توسط متصدی حمل تحویل گرفته ‌شده و در کشتی بارگیری شده است.  روی چنین بارنامه‌ای عبارت «Shipped» یا «On Board» قید می‌شود.
بارنامه دریایی کالای دریافت شده (Received for Shipment B/L)
نشان‌دهنده این است که کالا توسط متصدی حمل، برای حمل دریافت شده اما بارگیری نشده است. در عمل، بانک‌ها از قبول چنین بارنامه‌ای خودداری می‌کنند مگر اینکه در قرارداد بین خریدار و فروشنده، اعتبار آن موردپذیرش واقع شود.
این‌گونه بارنامه‌ها حمل کالا را از مبدأ تا بندر مقصد و یا از انبار مبدأ حمل زمینی تا مقصد نهایی در خاک کشور خریدار، پوشش می‌دهد.

 

 

مفاد قانونی:
در جریان حمل‌ونقل کالا و قرارداد مربوط به آن امکان بروز اختلافاتی وجود دارد. در این بخش به قسمتی از اختلافات ناشی از قرارداد حمل‌ونقل و قوانین مربوط به آن خواهیم پرداخت.
در ماده ۳۹۱ قانون تجارت بیان شده
«اگر مال‌التجاره بدون هیچ قیدی قبول و کرایه آن تأدیه شود دیگر علیه متصدی حمل‌ونقل دعوا پذیرفته نخواهد شد مگر در مورد تدلیس یا تقصیر عمده. به‌علاوه متصدی حمل‌ونقل مسئول آواری غیر ظاهر نیز خواهد بود درصورتی‌که مرسل‌الیه، آن آواری را در مدتی که مطابق اوضاع‌واحوال رسیدگی مال‌التجاره ممکن بود به عمل آید و یا باید به‌عمل‌آمده باشد مشاهده کرده و فورا پس از مشاهده به متصدی حمل‌ونقل اطلاع دهد. درهرحال این اطلاع باید منتها تا ۸ روز بعد از تحویل گرفتن مال‌التجاره داده شود.»

 

 

به‌طور خلاصه این ماده مبین سه نکته است:
۱- درصورتی‌که مال و تجارت بدون هیچ قیدی قبول و کرایه آن تأدیه شود دیگر علیه متصدی هم دعوا پذیرفته نیست مگر در مورد تدریس یا تقصیر عمده.
۲- در مورد آواری غیر ظاهر متصدی حمل درصورتی مسئول است که مرسل‌الیه آن را در مدتی معقول و متعارف مشاهده کرده باشد و نیز فوراً و تا ۸ روز بعد از تحویل گرفتن مال‌التجاره به متصدی حمل اطلاع داده باشد.
۳- و نکته سوم در خصوص اختلاف بین متصدی حمل‌ونقل و مرسل‌الیه، در ماده ۳۹۱ این قانون بدین شرح بیان‌شده در هر مورد که بین متصدی حمل و مرسل‌الیه اختلاف باشد دادگاه می‌تواند به تقاضای یکی از طرفین دستور دهد که مال‌التجاره نزد شخص ثالثی امانت گذاشته شود یا عندالاقتضاء فروخته شود. هر کس که تمام مخارج و وجوهی را که بابت مال‌التجاره ادعا می‌شود بپردازد یا در صندوق دادگستری بسپارد می‌تواند از فروش مال و تجارت جلوگیری کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی