نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد | Saturday 6 Jun 2020 | اِسَّبِت ١٤ شوال ١٤٤١
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 189 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۲ آذر
کد خبر: ۱۹۸۷۳

مدیریت شهری و اقتصاد مبتنی بر فرهنگ

  فرهاد خوانساری-کارشناس ارتباطات|

 


... رویکرد شهر تغییر کرده‌است. دیگر قرار نیست ساخت‌وساز اساس درآمدهای شهری باشد... چه می‌شود اگر کارخانه سیمان شهر‌ری به موزه‌ای بزرگ در تهران تبدیل شود؟... یا پل‌گیشا به پل سرسبز زندگی؟... یکی از برنامه‌های من «اقتصاد مبتنی بر فرهنگ است...(از سخنان پیروز حناچی)
مدیریت نوین شهری در جهان امروز، به‌منظور دستیابی به منابع درآمدی جدید و ایجاد رفاه و آسایش بیش از پیش برای شهروندان، هر روزه در حال تحولات و دگرگونی‌های فراوانی است.

 

اغلب مدیران كلان‌شهرها پی به این مهم برده‌اند كه شیوه‌های سنتی تأمین منابع درآمد شهری، یا سازگار با توسعه‌ پایدار شهری نیست و یا پاسخگوی نیازهای امروزین شهری نیست. علی‌الخصوص اینكه با پیشرفت جوامع و توسعه شهرها و به تبع آن افزایش جمعیت، ساكنان آن با مسائل و مشكلات بزرگی از جمله افزایش فقر، دسترسی ناكافی به مسكن و خدمات شهری، از خودبیگانگی شهروندان، زاغه‌نشینی و مسكن غیررسمی، سیستم حمل‌و‌نقل ناكافی و نارسایی‌ امكانات اصلی شهری و در یک جمله، «از هم گسیختگی هویت فرهنگی کالبد شهری» روبه‌رو می‌شوند.

 


از ابتدای برنامه اول توسعه‌ اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی در سال ۱۳۶۸ و اجرای سیاست‌های تعدیلی و كمرنگ شدن نقش دولت در تخصیص اعتبار به شهرداری‌ها، یكی از دغدغه‌های مدیریت شهری در كشور، تأمین منابع درآمدی پایدار برای شهرداری‌ها بوده است. این در حالی‌است که نسبت رشد جمعیت شهرنشینی کشور از ۴/۳۱ درصد در سال ۱۳۳۵، با یک رشد فزاینده به ۴۵/۶۴ درصد در سال ۱۳۸۵ رسیده است. اﻳﻦ وﺿـﻌﻴﺖ شاخصه اصلی اغلب کلان‌شهرها بوده و حاصل آن ﺑﺤﺮان ﺑﺰرگ در ﻧﺤﻮه ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺷﻬﺮی و ﺷﻬﺮﺳﺎزی بوده اﺳﺖ. به همین دلیل، كشف منابع جدید درآمد، یكی از دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌های مدیران ارشد شهری به حساب می‌آید.

 

برنامه‌های ۵ ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که از آن به‌عنوان مهمترین و اصولی‌ترین برنامه‌ریزی کلان کشور یاد می‌شود،  با در نظر گرفتن افق سال  ۱۴۰۴ باید نقشه راهی را فراروی کشور قرار دهد تا در پایان دوره، اقتصاد متکی به نفت، به اقتصاد متکی به منابع داخلی و توان تولید و مدیریت سرمایه تغییر یابد. سیاست راهبردی مقام معظم رهبری در بیان و ابلاغ سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی نیز در همین قالب و چارچوب قابل تفسیر است. لیکن؛ برنامه پنجم توسعه (همانند بسیاری دیگر از امور) به جای حرکت در مسیر چشم‌انداز، به‌شدت از سلایق دولت وقت متأثر و از مسیر واقعی منحرف شد.

 


قانون برنامه پنجم در حالی به پایان رسید که برخلاف رویه معمول، کاملاً متأثر و وابسته به نفت بود. همچنین؛ اعمال سیاست‌های چالش‌برانگیز اقتصادی و سیاسی و متعاقب آن، تحریم‌های ظالمانه و بهره‌مندی دلالان تحریم در سالیان گذشته، کشور را به شرایط بسیار نامتعادل اقتصادی و سیاسی سوق داد. دولت یازدهم تلاش‌هایی برای بازگرداندن قطار برنامه توسعه‌ اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی به ریل چشم‌انداز ۱۴۰۴ به خرج داد و با فراز و فرودهایی، نسبتا موفق بود.

 


اکنون در آستانه اجرای برنامه ششم توسعه كه متكی به اقتصاد بدون نفت و بر مبنای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بازنگری شده است، بهترین فرصت در تغییر نگاه از یک برنامه متکی به منابع و ذخایر تمام شدنی، به سرمایه‌های لایتناهی طبیعی و خدادادی است. بنابراین با استفاده و تأكید به بند «الف» ماده‌ «۱۰۰» قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی و متناسب با اهداف نوین مدیریت شهری در كلانشهر تهران، طرح تنظیم «سند راهبردی توسعه‌ گردشگری شهر تهران» درچارچوب قوانین مربوطه با رویکرد استفاده‌ حداکثری از بخش خصوصی توسط نگارنده تهیه شده است و قابلیت پیاده‌سازی در کلان‌شهر تهران را دارد. این طرح دقیقاً با منویات و سیاست‌های راهبردی آقای پیروز حناچی که پاره‌ای از آن در ابتدای این مرقومه آمده، منطبق است و به هیچ عنوان ساختار سازمانی شهرداری را چاق و فربه نمی‌سازد و صرفاً با اصلاح ساختار سازمانی، تمرکز بیشتر و مفیدتری را بر توسعه گردشگری تهران و بهره‌مندی از سرمایه‌های فرهنگی در جهت توسعه پایدار شهری، خواهد داشت.

 


امید است اعضای محترم شورای شهر و به طریق اولی شهردار جدید، با بهره‌گیری از اصول علمی مدیریت نظام‌مند و متكی به دانش و مسائل روز، خلأهای موجود كلانشهر تهران را برطرف كنند و به‌منظور مدیریت مطلوب شهری كه مستلزم شناخت دقیق از مسائل شهر و شهروندان است، برنامه‌ریزی جامع‌تر و كامل‌تری با پشتوانه علمی انجام دهند تا بتوان شعار «اقتصاد مبتنی فرهنگ» را عملا در برنامه‌ریزی شهری به اجرا درآورد.
تا باد چنین بادا...

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی