نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد | Friday 24 May 2019 | اِجُّمعَة ١٩ رمضان ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 181 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۶ مهر
کد خبر: ۱۹۱۳۱
یادداشت

اقتصاد، زیربنای جامعه

امان‌الله قرایی‌مقدم_ جامعه‌شناس|

 

 

اقتصاد زیربنای جامعه است و تمام جامعه بر پایه اقتصاد می‌چرخد. اگر بخواهم اقتصاد جامعه را به چیزی تشبیه کنم، آهنربا بهترین مثال است؛ همه‌چیز به دور آهنربا می‌چرخد. گرانی، تورم، فحشا، خشونت، اعتیاد و حتی تعاملات اجتماعی سالم در یک جامعه بر اساس اقتصاد شکل می‌گیرد. در ایران اما به‌واسطه سال‌ها ندانم‌کاری و تصمیمات اشتباه مسئولان شرایط اقتصادی خوبی نداریم و به همین دلیل نمی‌توان از جامعه هم توقع داشت تا روابط سالمی برقرار کند. جامعه امروز با مشکل «برون‌گرایی» مواجه است و نمی‌تواند خودش را ثابت و پایدار نگه دارد.

 

 

در این سال‌ها عرصه بر مردم تنگ‌ شده و به همین دلیل با کوچک‌ترین تلنگر خارجی وضعیت جامعه به هم می‌ریزد و آشفتگی، گرانی و ترس از قحطی کشور را فرامی‌گیرد. تصمیماتی که در این سال‌ها اتخاذ شده در جهت دورکردن مردم از یکدیگر بوده است. این آموزش‌ها از دوران مدرسه آغاز می‌شوند و بعد از مدتی در فرهنگ جامعه شکل می‌گیرد. این فرهنگ‌سازی باعث می‌شود تا انسان‌ها به همنوع خود احساس وابستگی نکنند و به قول جامعه‌شناسان، سرمایه اجتماعی در جامعه ضعیف می‌شود و همدلی، محبت و یکرنگی از جامعه رخت برمی‌بندد.

 

 

راهی نیست تا محبت را به انسان‌ها تزریق کنیم و توقع داشته باشیم بعدازآن، محبت دوباره بین مردم موج بزند. این فرهنگ بی‌تفاوتی چهل سال است در جان مردم ریشه کرده و تغییر آن کار یک سال و دو سال نیست، تغییر فرهنگ یک پروسه طولانی است که باید روی آن کار کرد و نباید فراموش کرد که آموزش‌وپرورش مهم‌ترین رکن برای تغییر فرهنگ است.  سال‌های زیادی است که در ایران شایسته‌سالاری از بین رفته و قرارگرفتن افراد ناکارآمد در جایگاه‌های مدیریتی باعث سرخوردگی در جامعه شده و نتیجه این سرخوردگی و سرکوب شخصیتی بی‌محبتی و خیانت‌هاست چراکه شهروندان یک جامعه می‌بینند در جایگاه واقعی خود قرار ندارند و همین مسئله خشم عمومی جامعه را بالا می‌برد.

 

 

عده‌ای می‌گویند باید خوب‌بودن و رفتار درست اجتماعی را از خودمان شروع کنیم. این حرف در این برهه از زمان مفهوم ندارد چراکه ما در رابطه با علم جامعه‌شناسی حرف می‌زنیم و از کل می‌گوییم. خشم همگانی باعث شده تا به «نظریه ذره» برسیم. بر اساس این نظریه ما ذره‌ای هستیم که به‌تنهایی نمی‌توانیم کاری کنیم. ذره‌ها باید جمع شوند تا تشکیل یک کل را بدهند. جامعه امروز ایران مصداق بارز این نظریه است. شاید عده‌ای بتوانند در کوتاه‌مدت شرایط خود را خوب نگاه‌دارند اما اندکی بعد جامعه آنها را از پا درمی‌آورد. باید قبول کنیم که برای اصلاح جامعه لازم است میکروسیستم‌ها به هم بپیوندند تا ماکروسیستم تشکیل شود و آن‌وقت می‌توان برای بهبود جامعه به تغییر دست زد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی