نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد | Friday 24 May 2019 | اِجُّمعَة ١٩ رمضان ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 181 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۶ مهر
کد خبر: ۱۹۱۲۸

آخوندی استعفا نمی‌دهد

سلیمان محمدی_ سردبیر|

 

 

شایعه استعفا و استیضاح حالا چند سالی است که چاشنی کار وزیر راه‌وشهرسازی است. هنوز حواشی یک استیضاح فروکش نکرده که نماینده‌ای دم از استیضاح بعدی می‌زند. استیضاح‌هایی که هیچ‌گاه هم به خط پایانی نرسید. این بار اما شرایط کمی متفاوت است. مخالفان عباس آخوندی از هر دو در استعفا و استیضاح ورود کرده‌اند. از یک‌سو درخواست استیضاح آخوندی به کمیسیون نرفته، مستقیم تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد و از سوی دیگر بیشتر از یک ماه است که منابعی نامعلوم مدام از استعفای عباس آخوندی در «چند روز آینده» خبر می‌دهند.

 

 

جرقه این ماجرا اولین بار با روشن‌شدن اختلاف‌نظر وزیر راه‌وشهرسازی با اکبر ترکان، مشاوررئیس‌جمهوری درزمینه مسکن زده شد. کمتر از یک سال پیش بود که ترکان با حکم رئیس‌جمهوری به نوسازی بافت فرسوده ورود کرد و همان زمان مخالفان وزیر راه‌وشهرسازی این را نشانه‌ای برای خداحافظی وزیر خواندند.
این سناریو اما ناکام ماند و هرچند در این مدت گاهی این شایعات سر برآورد اما هیچ‌وقت جدی نشد تا چندی پیش اختلاف‌نظر آخوندی و ترکان ابعاد تازه‌ای پیدا کرد.

 


کلیدواژه اختلاف‌نظر، «نظام‌مهندسی» بود. آخوندی یکباره عزمش را جزم کرد که بساط ویژه‌خواری و اختلاس و بسیاری از تخلفات دیگر را چکشی جمع کند اما اکبر ترکان با شکل برخورد او موافق نبود و مخالفتش تا آنجا پیش رفت که از رئیس‌جمهوری خواست انتخابات نظام‌مهندسی با تأخیر برگزار شود و روحانی نیز در پاسخی نسبتا ممتنع اعلام کرد که مخالفتی با این موضوع ندارد.
اما آخوندی نه تنها روی حرف خودش ماند، بلکه از سه اختلاس بزرگ در نظام‌مهندسی پرده برداشت و هم‌زمان پروانه فعالیت رئیس آن را تعلیق کرد و جعلی‌بودن مدرک سیدمهدی هاشمی ر ا هم اعلام کرد.

 


این اقدامات باعث شد شایعه استعفای آخوندی هم‌زمان با درخواست استیضاحش قوت بگیرد. اکنون یک ماهی است که هر روز گفته می‌شود استعفای آخوندی در جلسه بعدی هیئت‌دولت اعلام خواهد داد! شایعه‌ای که هیچ‌گاه از سوی خود او یا مدیرانش تأیید نشد و عملکرد او در هفته‌های اخیر هم نشانی بر صحت این ماجرا ندارد.
آخوندی برنامه‌های جاری خود را ادامه داده و ازقضا دو هفته پرکار را پشت سر گذاشت و در آخرین برنامه هم اصلی‌ترین گره آزادراه تهران-شمال را گشود.

 


هم‌زمان با این اتفاقات انتخابات نظام‌مهندسی هم برگزار شد و بنا بر برخی تحلیل‌ها، تیم مخالف افشاگری‌های آخوندی در انتخابات شکست خورد.
حالا دیروز شایعه استعفا آن‌قدر قوت گرفت که یک خبرگزاری رسمی به نقل از یک نماینده از استعفای وزیر راه‌وشهرسازی پیش از برکناری از دولت خبر داد! البته منبع خبر همان کسی بود که وزیر راه‌وشهرسازی پروانه فعالیتش در نظام‌مهندسی را تعلیق کرده بود؛ فرج‌الله رجبی، رئیس سابق سازمان نظام‌مهندسی و عضو کمیسیون عمران مجلس. همین مسئله هم باعث شد این خبر واکنش شخصی رجبی تلقی شده و زیاد جدی گرفته نشود.

 


اکنون از مواضع عباس آخوندی این‌چنین برمی‌آید که برنامه‌ای برای استعفا ندارد و از همین رو برخی تحلیلگران اعتقاد دارند اگر استعفایی هم در واقعیت وجود داشته باشد، حاصل اختلاف‌نظر وزیر راه‌وشهرسازی و برخی دولتمردان است که باعث شده از او بخواهند استعفا بدهد؛ درخواستی که او تاکنون نپذیرفته است.

 


به‌هرروی بی‌تردید دود این بازی‌های سیاسی به چشم حوزه تخصصی حمل‌ونقل و شهرسازی خواهد رفت و همان‌طور که دیده می‌شود سایه استیضاح و استعفا، عملکرد برخی مدیران وزارتخانه را تحت‌الشعاع قرار داده و با ایجاد فضای التهاب و بلاتکلیفی از انجام روتین امور جاری جلوگیری می‌کند. هرچند رفتارهای آخوندی و فعالیتش در دو هفته اخیر نشان می‌دهد او تحت‌تأثیر این فضا قرار نگرفته، اما قطعا این اطمینان و مقاومت در بدنه وجود نداشته و آثار منفی بر جای خواهد گذاشت.

 


لذا به نظر می‌رسد با توجه به تکذیب این استعفا از سوی روابط عمومی وزارت راه‌وشهرسازی، عباس آخوندی بنایی بر استعفا ندارد و دولت در چنین شرایطی باید با موضع‌گیری و رد شایعات به این ابهامات پایان دهد تا عملکرد وزارتخانه‌ها در شرایط بحرانی فعلی کشور بیش از این تحت‌تأثیر حواشی قرار نگیرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی