نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن | Monday 21 Jan 2019 | اِلأِثنين ١٤ جمادي الاولي ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 161 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ ارديبهشت
کد خبر: ۱۷۳۸۶

راه گریزی برای دور زدن تحریم‌ها وجود ندارد

آلبرت بغزیان- مدرس|

 

 

آمریکا از برجام خارج شد. خبری که تنش‌ها و اظهار نظرهای بسیاری را در روزهای گذشته در پی داشت. تصمیمی که به‌طور حتم بر جنبه‌های گوناگون زندگی افراد جامعه تأثیرات مستقیم خواهد گذاشت. بازگشت تحریم‌ها فقط یک سوی ماجرا است. در هر صورت برای انجام مراودات تجاری با سایر کشورها نیز با مشکلات جدی مواجه خواهیم بود. مراودات بانکی، فروش نفت، واردات کالاهای مورد نیاز و... متأثر از این موضوع خواهند بود؛ اما آنچه بیش از همه این موارد تحت تأثیر بیشتری قرار خواهد گرفت، صنعت حمل‌ونقل ریلی، دریایی و هوایی کشور خواهد بود. پس از برجام، گشایش‌های بسیار خوبی برای خرید هواپیما از سایر کشورها صورت گرفت

 


مسئله‌ای که پس از بازگشت تحریم دوباره متوقف خواهد شد، اما درحال­‌حاضر چگونگی ورود هواپیماهای خریداری‌شده در این مدت مشخص نیست. باید منتظر ماند تا ببینیم تصمیم کشورهای اروپایی برای ماندن یا خروج از برجام چه خواهد بود. در این میان بسیاری از کارشناسان حوزه حمل‌ونقل ریلی معتقدند در این زمینه صدمات بسیاری بر اقتصاد کشور وارد خواهد شد، زیرا متأسفانه تابه‌حال به دانش ساخت هواپیما در این سال‌ها دست نیافته‌ایم. البته خبرهایی مبنی بر امضای تفاهم‌نامه ایران با کشور روسیه برای ساخت هواپیمای ملی به گوش می‌رسد، اما باید دید با توجه به شرایط منطقه و همچنین تصمیمات کشورهای قدرتمند جهان، روسیه تا به چه میزان به تعهدات خود در این زمینه پایبند خواهد بود.

 

 

درباره این موضوعات باید چند نکته را بیان کنم. اولین موضوع این است که خروج امریکا از برجام برخی تحریم‌ها را متوجه صنعت حمل‌ونقل کشورمان خواهد کرد و در این میان به‌خصوص حمل‌ونقل هوایی کشور بسیار بیشتر از سایر بخش‌ها از این موضوع متأثر خواهد بود. چرا که قبل از خروج آمریکا از برجام، قراردادهایی را با شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی امضاء کردیم، اما پس از تحریم‌هایی که دوباره اعمال خواهند شد، پس برای همین ناوگان ریلی و هوایی کشورمان با مشکلات بسیاری همراه خواهد شد که لازم است از حالا برای آنها راه‌حل‌هایی در نظر گرفته شود، چرا که فکر اینکه آمریکا روزی از برجام خارج شود، خیلی دور از ذهن بوده است اما حالا با اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و اعمال دوباره تحریم‌ها در ماه‌های آینده باید از حالا برای مقابله آنها آماده شد.

 

 
نکته دیگری که در اینجا باید بیان شود این است که به‌طور قطع باید تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود. در حوزه حمل‌ونقل دریایی نیز مشکلاتی متعددی برای عبور و مرور کشتی‌های ما به ارمغان خواهد آورد که از مهم‌ترین این مشکلات مباحث مربوط به بیمه این‌گونه کشتی‌ها است که مسلماً با تنش‌های بسیاری مواجه خواهد شد.

 


نکته سوم که به نظرم مهمترین نکته است از این قرار است که قبل از برجام با استفاده از سازوکارهایی تحریم‌ها را دور می‌زدیم، اما درحال ­حاضر آمریکا بسیار آماده‌تر از گذشته وارد تحریم‌های جدید شده است. به‌طور قطع صنعت حمل‌ونقل ما در آینده با مشکلات بسیاری مواج خواهد شد. برای همین باز هم تاکید می کنم که باید راه‌حل‌های مناسبی در قراردادهایی که در این مدت با کشورهای اروپایی و آمریکایی بسته شد، در نظر گرفته می‌شد؛ البته ماهیت این‌گونه قراردادها نیز به‌گونه‌ای نیست که به‌یک‌باره از بین برود. قطعاً تا زمان اعمال تحریم‌های جدید فرصت چندماهه‌ای در اختیار داریم تا به چگونگی انجام قراردادهای بسته‌شده راه‌حل مناسبی اتخاذ کنیم. و در این میان این مهم بستگی به هنر انعقاد قراردادنامه از سوی ما دارد که آیا پیش‌بینی‌های لازم برای خروج یکی از طرف‌های قرارداد انجام شده است یا خیر؟ به‌طور مثال باید ذکر شده باشد، چنانچه یکی از طرف‌های قرارداد قبل از زمان تعیین‌­شده تصمیم به نقض این مراودات را داشته باشد، باید هزینه‌هایی را به‌عنوان جریمه به طرف مقابل بپردازد.

 


هم‌اکنون آمریکا با خروج از برجام بسیار آماده‌تر از گذشته ورود پیدا کرده است، بنابراین بسیار بعید می‌دانم برای دورزدن تحریم‌ها راهکارهای مناسبی بیابیم. صنعت حمل‌ونقل ما باید آماده اتفاقات ناگزیر در آینده باشد، البته تاکنون کشورهای اروپایی تصمیم قطعی خود را برای خروج یا ماندن در برجام مطرح نکرده‌اند. در جلساتی که در روزهای آینده میان ایران و کشورهای اروپایی برگزار خواهد شد، باید تمامی جوانب امر را در نظر گرفته و تمامی راه‌های موجود را پیش‌بینی کنیم، زیرا در غیر این صورت باید منتظر وقوع مشکلات جدی و بزرگ‌تری در آینده باشیم.

 


خوب است که سیاستمداران کشورمان با تلاش و پیگیری شرایطی را ایجاد کنند که بازار اقتصادی و سیستم حمل‌و‌نقل کشورمان بیش از این دچار خلل و مشکل نشود. راهکار این کار هم چاره اندیشی و ایجاد راه‌حل‌هایی در مدت زمانی است که هنوز تحریم‌ها علیه کشورمان اعمال نشده است. پس تا دیر نشده است باید فکری شود و از بیشتر ملتهب‌شدن بازار اقتصادی و حمل‌و‌نقلی کشور جلوگیری‌شود. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی