نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن | Monday 21 Jan 2019 | اِلأِثنين ١٤ جمادي الاولي ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 157 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين
کد خبر: ۱۷۰۲۸

تلگرام ابزار تسریع شکل‌گیری نهادهای اجتماعی

یونس جاوید- رئیس هیئت‌مدیره شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی|

 

 

اواخر تعطیلات نوروز بود که خبر فیلتر تلگرام در فضای مجازی منتشر شد. خبری که خیلی زود واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی و این نرم‌افزار پیام‌رسان را در پی داشت و همچنین، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها گزارش‌ و گفتگوهایی درباره این موضوع منتشر کردند. اکنون دو هفته‌ای از تعطیلات نوروز می‌گذرد و همچنان بحث فیلتر تلگرام در فضای مجازی مطرح است. این روزها، درباره معایب و مزایای فیلترینگ تلگرام بسیار صحبت می‌شود و افراد زیادی درباره آن اظهارنظر می‌کنند.

 


اواخر تعطیلات نوروز بود که خبر فیلتر تلگرام در فضای مجازی منتشر شد. خبری که خیلی زود واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی و این نرم‌افزار پیام‌رسان را در پی داشت و همچنین، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها گزارش‌ و گفتگوهایی درباره این موضوع منتشر کردند. اکنون دو هفته‌ای از تعطیلات نوروز می‌گذرد و همچنان بحث فیلتر تلگرام در فضای مجازی مطرح است. این روزها، درباره معایب و مزایای فیلترینگ تلگرام بسیار صحبت می‌شود و افراد زیادی درباره آن اظهارنظر می‌کنند. به نظر بنده نیز می‌توان فیلترینگ تلگرام را از منظرهای مختلفی ارزیابی کرد.

 


نکته اول این است که فضاهای مجازی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان چون تلگرام، ایمو، واتس‌آپ و... محصول علم و دانش بشر است که زحمات زیاد به وجود آمده‌اند و در همه کشورها افراد مختلفی از آنها استفاده می‌کنند. در شرایط فقدان وسایل ارتباط‌جمعی یا بسیار گران‌قیمت بودن آنها، چنین فضاهایی بسیار ارزشمند و مقرون‌به‌صرفه است که از اشخاص با استفاده از آنها به‌راحتی می‌توانند بخشی از امور روزمره خود را انجام دهند و هزینه کمتری برای مکالمات و پیام‌های خود بپردازند.

 

 

با توجه به این نکته، مقابله با چنین فضاهایی و ایجاد محدودیت برای آنها به‌نوعی اقدامی ضد علم، ضد دانش و ضد نهادهای بین‌المللی مدافع گردش آزاد اطلاعات است. چنین اقدامی امر صوابی در کشورمان نیست، به‌ویژه حالا که بسیاری از مردم به کار با این نرم‌افزارهای پیام‌رسان عادت کرده‌اند و کارهایشان در حال انجام است. نکته دوم در این بحث می‌تواند چنین باشد که در کشور ما نهادهای اجتماعی متقارن و پابه‌پای سایر نهادها تا حدودی تشکیل نشده‌اند و سرعت‌بخشیدن به تشکیل چنین نهادهایی امری خوب است که با وجود گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی در حال انجام است و جای خالی بسیاری از نهادها در حال پر شدن است.

 


 اکنون محدودکردن چنین فضاهایی یعنی محدودکردن ایده، نگاه و اندیشه‌ انسان. باید توجه داشته باشیم که وقتی سایر نهادهای اجتماعی ما همگام با مسیر توسعه دنیا به وجود نیامده‌اند، این نهادها تا حدودی سیستم‌های فکری و تبادل افکار و اطلاعات ساختار درون اجتماع ما را متعادل و نسبت به گسترش گردش اطلاعات مفید و آزاد کمک می‌کنند. متأسفانه نهادهایی مانند صداوسیما و سایر دستگاه‌های گسترش اطلاعات کشور ما همواره در مواجه با پدیده‌هایی از قبیل سانسور و محدودکردن گردش آزاد اطلاعات هستند که فضاهایی مانند تلگرام تا حدودی این موضوع را برطرف می‌کند و گردش اطلاعات را میان کاربران آنها فراهم می‌کند.

 


همچنین، از منظر صنفی و اشتغال هم می‌توان این پدیده‌ها را ارزیابی کرد. باید توجه داشته باشیم در شرایطی که آمار بیکاری جوانان ما در کشورمان بالا است، بسیاری از دختران و پسران ما با استفاده از ایده‌ها و خلاقیت‌هایی که داشته‌اند و با استفاده از پیام‌رسان تلگرام اقدام به راه‌اندازی گروه‌ها و کانال‌هایی کرده‌اند که از طریق آنها کسب‌وکار می‌کنند و محدودیت برای تلگرام باعث می‌شود که همین اشتغال مجازی آنها نیز ضربه بخورد و منبع درآمدی که داشته‌اند، آسیب ببیند.

 

 

همچنین در حوزه‌های مختلف گروه‌های تلگرامی زیادی تشکیل شده است که در جهت رونق کسب‌وکارها و آشنایی متخصصان این حوزه با پیشرفت‌های صورت گرفته بر حوزه‌های کاری آنها تأثیرگذار بوده است. برای مثال در حوزه فعالیت‌های صنفی و صنعت حمل‌ونقل کشورمان، فضاهای مختلفی با عناوین مختلف در پیام‌رسان تلگرام به وجود آمده‌اند و کمک‌های زیادی به ایجاد اشتغال یا گستره بازاریابی یا باریابی فعالان این حوزه شده است.

 

 

در تمام حوزه‌های حمل‌ونقل هم، اعم از راننده‌ها، کریرها، فورواردرها و... و حتی تا حدودی اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی هم از فضای به‌وجودآمده در تلگرام استفاده شده است، به‌طوری که برای افراد و اعضای خود ایجاد اشتغال، توزیع اشتغال و تا حدودی گسترش اطلاعت صنفی صورت داده‌اند که همه این دستاوردها اموری هستند که محصول شرایط اجتماعی دنیا است و باید از این فضاها استفاده کرد.

 


به نظر می‌رسد ایجاد محدودیت برای چنین فضاهایی بیشتر از باب پدیده‌های اجتماعی است که گردش آزاد اطلاعات را می‌گیرد و از سوی دیگر، مانع دسترسی به اطلاعات و اخبار آزاد محسوب می‌شود. باید این نکته ذکر شود که طبیعی است هر پدیده‌ای می‌تواند در بستر تمدن و پیشرفت انسان‌ها مورد استفاده سالم و صحیح قرار گیرد و در جهت مخالف منافع مدنی یا ایجاد فضاهای زائد و مسموم برای اجتماع انسان‌ها باشد. توجه داشته باشیم که جنبه‌های مثبت استفاده از کانال‌های تلگرامی در کشور ما بسیار بالا است و محدودکردن چنین فضایی همسو با منافع جامعه به‌خصوص عرصه اشتغال نیست.

 


با ایجاد محدودیت برای پیام‌رسان تلگرام، جلوی تولید دانش و تبادل اطلاعات گرفته می‌شود؛ هرچند ممکن است برخی از جنبه‌های منفی این فضا محدود شود یا از بین برود؛ ولی ایجاد محدودیت باعث از‌بین‌بردن یا ازبین‌رفتن بعضی از مشاغل در صنف‌ها و صنعت‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل می‌شود. چنین محدودیتی با توزیع دانش، تبادل اطلاعات و افکار در جامعه و به‌خصوص با ایجاد اشتغال در فضای مجازی در تضاد است. به نظرم این فضا همچنان باید به فعالیت خود ادامه دهد، زیرا با فعالیت‌های روزمره مردم در پیوند است. نکته آخر اینکه چنین فضاهایی مانند اسلحه‌ای است که هم می‌تواند برای ایجاد صلح و در جهت منافع بشری به کار گرفته شود و هم می‌تواند در جهت قتل و کشتار جمعی استفاده شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی