نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن | Monday 21 Jan 2019 | اِلأِثنين ١٤ جمادي الاولي ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 157 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين
کد خبر: ۱۷۰۲۷

تأثیر تلگرام بر فضای تخصصی انکار‌ناشدنی ا‌ست

محمدنیک پی- عضو هیئت‌مدیره انجمن کشتی‌رانی|

 

 

طبیعی است که همه ما به دلیل تاثیر وجود فناوری، نیاز به مبادله سریع و درعین‌حال، صحیح اطلاعات را داریم. این روزها فضای مجازی همراه همه آدم‌هاست که با استفاده از آن امور روزانه خود را انجام می‌دهند. همچنین، همه ما تجربه سایت‌ها و وبلاگ‌های شخصی را داریم، اما همه آنها مستلزم سکون در یک جا و دسترسی به اینترنت ثابت و کامپیوتر است که بتوانیم اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذاریم. البته با گسترش اینترنت و ظهور پیام‌رسان‌های جدید، دسترسی به اینترنت و مبادله اطلاعات از سکون خارج شد.

 


طبیعی است که همه ما بر اثر فناوری، نیاز به مبادله سریع و درعین‌حال، صحیح اطلاعات داریم. این روزها فضای مجازی همراه همه آدم‌هاست که با استفاده از آن امور روزانه خود را انجام می‌دهند. همچنین، همه ما تجربه سایت‌ها و وبلاگ‌های شخصی را داریم، اما همه آنها مستلزم سکون در یک جا و دسترسی به اینترنت ثابت و کامپیوتر است که بتوانیم اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذاریم. البته با گسترش اینترنت و ظهور پیام‌رسان‌های جدید، دسترسی به اینترنت و مبادله اطلاعات از سکون خارج شد و حالا همه افراد با استفاده از تلفن همراه هوشمند در هر جا و هر لحظه می‌توانند اطلاعات را با دیگر کاربران فضای مجازی و در هر نقطه از دنیا به اشتراک بگذارند.

 


 با توجه به پیشرفت پیام‌رسان‌های مختلف ابداع‌شده که شاید نسل اول آنها وایبر یا واتس‌آپ بود و به‌واسطه امکاناتی که این پیام‌رسان‌ها دارند، گروه‌هایی در این پیام‌رسان‌ها ایجاد شد که توانست افراد متخصص، هم‌صنف و هم‌نظر را دور هم جمع کند و آنان توانستند با استفاده از ظرفیت‌های چنین پیام‌رسان‌هایی یکدیگر را از آخرین تغییرات حوزه‌ای که در آن فعالیت داشتند، مطلع کنند و اطلاع‌رسانی حرفه‌ای انجام دهند و نکته مهم دیگر اینکه این امکان برای همه افراد مهیا شد تا در هر جایی، بدون نیاز به ایستایی و سکون، امکان استفاده از نظرات دیگر همکارانشان را در گروه‌های مختلف داشته باشند.

 


 فرقی نداشت و ندارد که این افراد در سفر، در خانه یا در محل کار باشند، در هر جایی که باشند، می‌توانند با استفاده از اینترنت و پیام‌رسانی که از آن استفاده می‌کنند، اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و از نظرات هم استفاده کنند. با فیلتر شدن پیام‌رسان وایبر و پیشرفت فناوری و دغدغه امنیت در فضای مجازی، نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام متولد شد. این نرم‌افزار شاید در سایر کشورها مقبولیتی که در بین کاربران ایرانی دارد را نداشته باشد، اما امکاناتی داشت که سایر نرم‌افزارهای پیام‌رسان نداشتند و همین امکانات چون ایجاد گروه، سوپرگروه، کانال، پیام محرمانه و... مخاطبان ایرانی را به خود جلب کرد و حالا ایرانی‌ها بیشترین کاربران این پیام‌رسان را تشکیل می‌دهند.

 


نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام جامعه بزرگ‌تری را پوشش داده است. در این جامعه مجازی اخبار و اطلاعات به‌روزتر و سریع‌تر و با هزینه کمتری در اختیار کاربران این پیام‌رسان قرار می‌گیرد. البته استفاده از تلگرام می‌تواند اثرات اجتماعی هم داشته باشد، اما منظور من بار منفی استفاده از تلگرام نیست، بلکه منظورم این است که اخبار دیگر در این پیام‌رسان پنهان باقی نخواهد ماند و حتماً اگر اتفاقی بیفتد یا قانون‌گذاران و افراد تصمیم‌گیرنده در آن اتفاق حضور داشته باشند و اگر تصمیم آنها بر این بوده که اثرات آن کار یا تصمیمشان مقطعی و تدریجی بوده باشد، دیگر با چنین فضایی امکان این کار وجود ندارد.

 


تلگرام در جمع‌آوری و مرتبط کردن افراد متخصص حوزه‌های مختلف کاری، در کشورمان به‌شدت تأثیرگذار بوده است. اکنون کانال‌هایی تخصصی در حوزه حمل‌ونقل داریم که موضوعات آموزشی در آنها ردوبدل می‌شود و در بسیاری از موارد شاید شرکتی دچار مشکل شده و در آن فضا مطرح کرده و از سایر افراد گروه راهنمایی می‌گیرند. مشکلات در این گروه‌ها حل می‌شود. حق‌وحقوق‌ها مطرح و به بحث گذاشته می‌شود و موارد زیادی داریم که به‌جرئت می‌گویم ۶۰ درصد این فضا برای تبادل اطلاعات آموزشی و راهنمایی استفاده می‌شود. حتی مواردی داریم که آموزش ضمن خدمت بوده است.

 

 

اگر امروز برای من مشکلی به وجود بیاید، بلافاصه همکارانم را در جریان آن اتفاق قرار می‌دهم و دیگر احتمال دیده‌نشدن خبرها و اتفاقات رخ‌داده در کشور وجود ندارد که این موضوع یکی از مشکلات طرفداران فیلترینگ تلگرام است و این کاربرد چندان برایشان خوشایند نیست. این یکی از مواردی است که می‌تواند تصمیم‌گیرندگان را به محدودیت این پیام‌رسان مقبول در بین مردم سوق بدهد.

 


اگر قرار باشد پیام‌رسانی به اسم تلگرام بسته شود، باید اثرات آن پیش‌بینی شود. راه برای این فعالیت‌ها پیدا خواهد شد. فرض می‌کنیم تلگرام یا هر اسم دیگری مسدود شد. مگر این اتفاق مدتی پیش نیفتاد؟ آیا ضریب استفاده از فیلترشکن بالا نرفت؟ این اتفاق ممکن است خللی را ایجاد کند، اما با توجه به اینکه فعالیت اصناف مجاز است، شاید بخشی از این تبادل اطلاعات به پیام‌رسان‌های داخلی سوق پیدا کند، اما بی‌تردید جایگزینی برای آن به وجود می‌آید. هرچند به‌هرحال اعضای کانال‌ها و گروه‌ها ریزش پیدا می‌کند و دودستگی به وجود می‌آید.

 


 به این نکته هم باید توجه داشته باشیم که اکنون دیگر خواسته‌ها مترقی است و نمی‌توانند با بستن یک در، دری دیگر را باز کنند. حالا پیام‌رسان‌های داخلی تبلیغ می‌شود و مردم را به استفاده از این پیام‌رسان‌ها دعوت می‌کنند، اما نکته این است که پیام‌رسان‌های داخلی می‌توانند مؤثر باشند؛ البته منوط به اینکه فضای امنیتی در آنها حاکم نباشد و از اطلاعات کاربران بر ضد آنها استفاده نشود.

 

 

متأسفانه هنوز مردم به تصمیم‌گیرندگان این اطمینان را ندارند. شاید احتمال شنود صفر باشد، اما همان‌طور که گفتم، این اطمینان هنوز در بین کاربران وجود ندارد و به همین دلیل است که کمتر استقبال می‌شود. به هر شکل این رودخانه‌ای است که جریان پیدا کرده و راه خود را می‌رود. سد بستن باعث می‌شود آب راه دیگری را برای دورزدن پیدا کند و در نهایت اینکه جلوی این جریان و پیشرفت را نمی‌توان گرفت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی