نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن | Monday 21 Jan 2019 | اِلأِثنين ١٤ جمادي الاولي ١٤٤٠
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 157 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين
کد خبر: ۱۷۰۲۶
فردین یزدانی

تب ارز در خانه فروکش می‌کند؟

بهشاد بهرامی|

 

 

نوسانات هفته‌های اخیر بازار ارز این سؤال را پیش روی بسیاری قرار داده که آیا قرار است تب ارزی در بازار مسکن فروکش کند؟ اگر سیاست‌گذار بخواهد با سیاست‌های آمرانه، تغییر صعودی نرخ ارز را مهار کند، باید منتظر کوچ سرمایه‌ها به بازار مسکن بود؟ و آیا در صورت تغییر مقصد سرمایه‌گذاری از بازار ارز به بازار مسکن، این بخش با تکانه‌های شدید قیمتی مواجه خواهد شد؟

 

 

فردین یزدانی، مدیر بازنگری طرح جامع مسکن، برای پاسخ به این سؤالات دو سناریو را مطرح می‌کند. او در گفتگو با «حمل‌ونقل» درباره چگونگی اثرگذاری نوسانات ارزی بر بازار مسکن توضیح می‌دهد و نسبت به پیامدهای اعمال سیاست‌های آمرانه در بازار ارز هشدار می‌دهد. این تحلیلگر بازار مسکن اگرچه سناریوی جهش قیمتی در بازار مسکن را دور می‌داند، معتقد است هزینه تمام‌شده ساختمان از یک سو و قدرت خرید پایین سمت تقاضا می‌تواند بازار را به سمت رکودی تورمی سوق دهد.

 

 

­همان‌طور که اطلاع دارید، بازار ارز در شروع سال روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت، به‌گونه‌ای که سیاست‌گذار ناچار شد مداخله آمرانه داشته باشد. همچنین، ارز در بخش غیررسمی رکوردهای جدیدی را ثبت کرد. این نوسان ممکن است به بازارهای دیگر منعکس شود. با توجه به تخصص شما و اهمیت بازار مسکن، پرسش نخست من بر این اساس طراحی شده که بین بازار ارز و مسکن ارتباطی برقرار است؟ دوم آنکه آیا بازار ارز و نوساناتی که در ابتدای سال با آن روبرو بودیم، می‌تواند بر بازار مسکن از حیث ورود نقدینگی و سرمایه‌گذاری تأثیر بگذارد؟ اگر پاسخ مثبت است، این تأثیرگذاری به چه شکل نمود و بروز خواهد یافت؟


پاسخ کلی به سؤال شما مثبت است. به این معنا که نوسانات بازار ارز بر سایر بازارهای دارایی از جمله بازار مسکن اثرگذار است، اما اینکه این اثرگذاری به چه صورت است، به سیاست ارزی بستگی دارد که از سوی دولت انتخاب و اجرایی می‌شود. پیش از آنکه درباره چگونگی اثرگذاری و سناریوهای احتمالی بازار مسکن توضیح دهم، برای آنکه موضوع بهتر لمس شود، وضع بازار ارز و نوسانات رخ‌­داده در ابتدای سال جاری را با وضعیت سال ۷۵ شبیه‌سازی می­‌کنم و به تصویر می‌کشم.

 

 

در سال ۷۵، بازار ارز البته به دلایل متفاوتی با اکنون، آزاد و حبابی شد. رئیس‌جمهور وقت برای مهار نوسانات و جلوگیری از افزایش قیمت، بازار ارز آزاد را قاچاق اعلام و نرخی مشخص برای بازار ارز تعیین کرد. در نتیجه ایجاد ثبات آمرانه در بازار ارز، ناگهان نقدینگی به بازار مسکن کوچ کرد و این بخش را با هیجانات ناخواسته مواجه کرد. به نظر می‌رسد وضعی که هم‌اکنون در بازار آزاد ارز به وجود آمده است، تا حد زیادی به وضعیت سال ۷۵ شباهت دارد.

 

 

بنابراین یکی از بازارهایی که می‌تواند از نوسانات تأثیرپذیر باشد، بازار مسکن است؟


برای جهت‌گیری بازار مسکن ناشی از نوسانات بازار ارز، دو سناریو مطرح است. در سناریوی نخست، اگر دولت بتواند سوداگری در بازار ارز را به شکل آمرانه مهار کند، امکان ورود نقدینگی به بازار مسکن وجود دارد؛ اما در سناریوی دوم، وضع به‌گونه‌ای دیگر رقم خواهد خورد. به این معنی که اگر دولت نتواند بازار ارز را مهار کند و سوداگری در این حوزه کاهش پیدا نکند، با توجه به در پیش بودن تحولات سیاسی ماه‌های آتی، مثل تغییر در توافق برجام یا تنش‌های سوریه، بخش مسکن با رکود مواجه خواهد شد.

 

 

در سناریوی نخست، کوچ نقدینگی از بازار ارز به سمت بازار مسکن به معنای جهش قیمت‌ها در بازار خواهد بود؟


کوچ نقدینگی به بخش مسکن نمی‌تواند معنای انفجار قیمت همچون رویداد سال ۷۶ در بازار مسکن داشته باشد.

 

 

چرا؟


به این دلیل که اگر از سمت عرضه جهش قیمت‌های پیشنهادی رخ دهد، سمت تقاضا کشش لازم برای ورود به بازار خریدوفروش را ندارد؛ بنابراین در سناریوی نخست، با مهار قیمت ارز، رشد در بازار مسکن ادامه پیدا خواهد کرد.

 

 

آیا رشد بازار مسکن بر مدار سال گذشته پیش خواهد رفت؟


بیش از سال گذشته و بیش از نرخ تورم رخ خواهد داد، اما باز هم تأکید می‌کنم که این رشد قیمت به معنای انفجار قیمتی نیست.
در سال جاری، بر خلاف سال گذشته که بخش عمده رشد سرمایه‌گذاری در بخش مسکن در ساختمان‌های نیمه‌تمام رخ داد، رشد سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های در حال ساخت همراه با افزایش قیمت، با نرخ‌های بالاتر از نرخ تورم به وجود خواهد آمد؛ اما در صورتی که سناریوی دوم محقق شود، رشد در حوزه مسکن کمتر از نرخ تورم و کمتر از سال گذشته خواهد بود.

 

 

به رشد سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان‌های در حال ساخت اشاره کردید. اگر نوسانات ارز، مهارنشده پیش رود، آیا همان‌طور که برخی از صاحب‌نظران عنوان می‌کنند، امکان بروز رکود تورمی در بازار مسکن وجود دارد؟


به نکته مهمی اشاره شد. یکی از اثرات مهمی که نوسانات بازار ارز بر بازار مسکن دارد، بالارفتن هزینه تمام‌شده ساختمان است. دو سناریویی که توضیح داده شد، از زاویه دید تقاضا در بازار مسکن است. اگر بخواهیم اثرگذاری این نوسانات بر بازار مسکن را از زاویه عرضه توضیح دهیم، به این صورت است که افزایش هزینه تمام‌شده ساختمان منجر به افزایش قیمت‌ها از سمت عرضه خواهد شد؛ بنابراین در سناریوی دوم، رکود تورمی رخ خواهد داد.

 

 

به تعبیر دیگر، اگر بازار با هجوم نقدینگی به دلیل ایجاد ثبات آمرانه در بازار ارز مواجه نشود، احتمال بروز رکود تورمی در بازار مسکن به دلیل افزایش قیمت‌ها از یک سو و قدرت خرید پایین تقاضا از سوی دیگر وجود دارد. بااین­‌حال، افزایش قیمت تمام‌شده ساختمان در هر دو سناریو پیش‌بینی ­پذیر است.

 

 

آیا نتیجه نخست افزایش هزینه ساختمان، می‌تواند بر حجم ورود تقاضا به بازار مسکن اثرگذار باشد؟


افزایش هزینه تمام‌شده ساختمان باعث کاهش تقاضا در ورود به بازار مسکن خواهد شد، اما در هر صورت بازار مسکن در سال جاری با انفجار قیمت روبه‌رو نخواهد شد و میانگین اتفاقات در این بازار کمی بالاتر از سال گذشته خواهد بود. البته نکته‌ای که در پایان به آن اشاره می­‌کنم، این است که با توجه به تحولات اقتصادی و سیاسی و اثرگذاری آن بر بازارهای مختلف، پیش‌بینی بلندمدت وضع بازارها ممکن نیست.

 


 از این‌رو نیاز است تا کوتاه‌مدت و با چاشنی احتیاط، درباره فرایند آتی بازارها اظهارنظر کرد. این موضوع درباره بازار مسکن هم صادق است. بااین­‌حال، به نظر می‌رسد هم‌­اکنون بازار مسکن در ابتدای دوره رونق بر خلاف دوره‌های گذشته با جهش ناگهانی قیمت‌ها روبه‌رو نشود. هرچند نوسانات بازارهای موازی از جمله بازار ارز و نحوه برخورد با آن، می‌تواند بر سرعت و کوچ نقدینگی بر این بازار اثرگذار باشد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی